עמוד הבית.png

אוהבים מים אבל לא יודעים לשחות?
אוהבים ספורט אבל לא אוהבים להזיע?
הגעתם למקום הנכון - בית ספר לשחייה של יורי טימצ'ק!

למי זה מתאים ?

 

מהם יתרונות השחייה?

דג.png

מדובר בפעילות נפלאה המתאימה לכל גיל.

היא תורמת לשיפור בכל מרכיבי הכושר הגופני, ובכללם הכושר

האירובי (סבולת לב־ריאות) וחיזוק השרירים בכל חלקי הגוף. במים -

היא מומלצת במיוחד לסובלים מבעיות גב, בעיקר עקב היעדר משקל הגוף

דבר שמפחית את העומס על השרירים ועל המפרקים בזמן הפעילות. המטרות הנפוצות ביותר לעיסוק בשחייה: פעילות פנאי, התעמלות ואימון גופני. שחייה כפעילות פנאי היא דרך טובה להירגע. 

שחייה היא אחד מסוגי ההתעמלות הטובים ביותר.  אנו פועלים לשיפור כל סגנונות השחייה,  כמו כן עובדים על כל מרכיבי הכושר הגופני: גמישות, כוח וסיבולת באמצעות אביזרים כמו גלשן, סנפירים וכו'...  ילדים מתפתחים: תיאום תנועות, זריזות, תשומת לב,  תגובה, תחושת פיקוד, לומדים לשחות ולצלול,  לרכוש זריזות, מהירות, כוח, נותן תחושה חברתית וקבלת משמעת.

  שחייה מקדמת את המערכת החיסונית של הגוף, התפתחות של מערכות הנשימה,הלב וכלי הדם.

 

אז באיזה גיל מומלץ ללמוד שחייה?

התשובה לשאלה הזו תלויה במטרה שלכם.

אם אתם רוצים ללמד את הילד לשרוד במים, להיות בטוח בעצמו ולהצליח

להסתדר בלי מצופים - ניתן לשלוח את הילד ללמוד שחייה כבר מגילאי 4-5.

בגילאי 4-5 ניתן ללמוד טכניקת שחייה פשוטה המשלבת בין שני סגנונות השחייה

המוכרים לנו - שחיית ידיים חזה ורגליים חתירה.אם המטרה היא ללמד סגנון שחייה מסוים (חזה או חתירה)בצורה נכונה - כדאי להתחיל בגילאי 6-7. 

באופן כללי, הטכניקה בשנים הראשונות לא מאוד חשובה,המטרה העיקרית בלימודי

השחייה בגילאים קטנים היא שהילד יהיה מסוגל לבלות במים בצורה בטוחה ולהחזיק את הראש מעל המים.

 

דגים.png
דגיג.png
דגיג.png
שחיה לילדים
דג3.png
דגיג.png
דג3.png
כוכבי ים.png
 

למה משלבים בין הסגנונות?

דג4.png

תנועות הידיים של שחיית החזה משלבות נשימה עם הראש קדימה שהיא הדבר האינסטינקטיבי לילדים.​ זאת בעוד שתנועת הרגליים בסגנון חתירה היא תנועה

יותר פשוטה מבחינה מוטורית ובהשוואה לתנועה המורכבת של הרגליים בסגנון שחיית החזה.העמוקים ללא מצופים. לימוד בצורה זו הינה דרך מהירה יותר לגרום לילדים לשחות ולשרוד במיםבגילאי 6-7 הרמה   ההתפתחותית של הילד מאפשרת תהליך קליטה מהירה יותר של מסגרת תנועות הידיים והרגליים ובדרך כלל הילד בוגר יותר ומסוגל להבין מה מבקשים ממנו ולבצע את התרגילים ולשתף פעולה.

דגיג2.png
דג3.png
45297.jpg
Divers%20Underwater_edited.jpg
 

איך מתמודדים עם חרדת מים?

בועות3.png
דגיג2.png

יש לא מעט ילדים שלא מוכנים להיכנס למים. החרדה מפני המים יכולה לנבוע משתי סיבות עיקריות: תחושת הקרירות הזרה של המים או היעדר ביטחון.  ככל שהילד נחשף בגיל צעיר יותר למים, כך הוא יתרגל אליהם מהר יותר.  חשוב להבין כי ברוב המקרים של חרדת מים, הפחד והחרדה אינם נולדים אצל הילד אלא מועברים מההורה. גם ילד שחווה חוויה של "כמעט טביעה"  יכול לצאת ממנה ללא פגע נפשי עם התגובה ההורית תהיה רגועה.הילד לומד להילחץ  מסיטואציה מסוימת כאשר הוא רואה את ההורה נלחץ. לכן, להורים יש תפקיד קריטי ומכריע כאשר הורה משנה את הלך המחשבה  ולומד להירגע ולשדר ביטחון, הילד יספוג את הגישה  במהרה והדרך. 

 לשחייה עצמאית תהיה קצרה כאשר מדריך עובד עם ילד בעל חרדת מים זה עניין של שבירת מחסומים ולא ניתן לומר מראש כמה זמן ייקח התהליך.  זהו עניין  סובייקטיבי והעבודה היא בעיקר  עבודה   פסיכולוגית שמטרתה  לגרום לילד להבין כי 

במים יש מספר  כללים שעובדים אצל כולם ואם  ניישם אותם, נשחה ללא בעיה.  

שחייה מבוגר1.png
21952.jpg
1638.jpg
כוכבי ים.png
 

אלה הדברים שמומלץ לא לעשות:

מומלץ לא לדחוף את הילד להתחיל ללמוד לשחות אם הוא לא רוצה. התנהגות כזו מובילה בדרך כלל  ליצירת התנגדות אצל הילד.  זכרו שהמטרה היא שהילדים ייהנו מהתהליך וירצו להמשיך לשחות גם לאחר מכן.

 
דגיג3.png
כוכבי ים.png
שחיה2.png
בועות.png

כמה זמן לוקח ללמוד שחייה?

דגיג3.png

מומלץ להשתתף בקורס שחייה ראשוני פעמיים בשבוע ומעלה. המורכבות בשחייה מובילה לכך שלמידה של פעם בשבוע לא נותנת הרבה מבחינת שיפור טכני או שיפור בכושר. לכן, לכל סגנון מוקדשים בין 2-3 חודשים, ומומלץ להירשם לשניים או שלושה שיעורים בשבוע.  חשוב לדעת שתהליך למידת שחייה לא מסתיים עם סיום הקורס  הראשוני. מומלץ להמשיך לתרגל עם 

הילד שחייה במים עמוקים באופן עצמאי.  הטכניקה פחות חשובה כיוון שלוקח לה הרבה זמן להתבסס אך חשוב להמשיך ולתרגל ביטחון במים עמוקים. למרות הגישה המקובלת בנושא, שחייה היא אינה כמו לרכב על אופניים. לכן, למי שלומד שחייה בקיץ מומלץ  להמשיך לתרגל בחורף, אחרת בקיץ הבא כנראה יצטרך ללמוד מחדש.

 

 

סרטן.png
יורי שחייה

איך נוכל לדעת שהילד מוכן לשחות לבד?

 
בועות.png
בועות.png

אין גיל שבו מומלץ להשאיר ילד לבד ללא מצופים, רצוי לבחון את מידת הביטחון העצמי של הילד בסיטואציה וכמובן להיוועץ במדריך. כאשר הילד מוכיח לנו שהוא מסוגל להסתדר לבד, ניתן לשחרר ולהשגיח עליו מהצד. הכל תלוי בתהליך שהילד עבר בשיעורי השחייה ובעיקר בשלב הורדת המצופים. זכרו, אם הילד הוריד מצופים במהלך שיעורי השחייה, לא מומלץ לשים לו מצופים כאשר אתם איתו בבריכה שלא במסגרת השיעורים. מעשה כזה, עלול להחזיר את הילד אחורה וגורם לו להסתמך על ההצפה.

שחיה.png
שחיה3.png
 

אילו הכנות כדאי לעשות לקראת לימוד השחייה

למבוגרים וילדים?

צדפה.png
סרטן2..png
סרטן2..png

 כושר גופני טוב יכול לייעל את תהליך הלימוד ואף לקצר אותו. 

כדי לרכוש כושר גופני מומלץ לפתח שלושה מרכיבי כושר עיקריים עוד לפני שקופצים למים:כושר אירובי - כושר אירובי משופר משמעותו עבודת לב וריאות יעילה יותר. לימודי השחייה ואימוני השחייה קלים הרבה יותר ומעייפים הרבה פחותלמי שכושרו האירובי משופר. אין זה משנה אם תשפרו את הכושר האירובי שלכם באמצעות ריצה על מסלול ריצה (הליכון) במכון או באמצעות רכיבה על אופניים באוויר הפתוח.מה שחשוב הוא שתתאמנו בהתאם ליכולת שלכם ותתמידו. ובלי להתעייף במהירות. חיזוק השרירים - שרירים חזקים יעזרו לכם להתקדם במים ביעילות מומלץ לעשות תרגילי כוח לחיזוק כל שרירי הגוף ולהפנות תשומת  לב מיוחדת לשרירים בפלג הגוף העליון -

 בעיקר סביב השכמות והידיים. את התרגילים ניתן לעשות בעזרת משקולות או בעזרת מכשירי עזר אחרים כמו גומיות כושר,   אפשרות נוספת היא לעשות תרגילים מול התנגדות הגוף כמו כפיפות בטן,שכיבות סמיכה ועליות מתח.   גמישות - מתאמנים רבים נוטים לדלג על תרגילי הגמישות ועוברים מיד לתרגילי כוח.  זו טעות! שרירים ארוכים יותר ומפרקים גמישים יותר הם מרכיב חיוני בפיתוח הכושר . בשחייה המרכיב הזה הוא חשוב במיוחד משום שבכל סגנונות השחייה תנועות הגפיים הן ארוכות. 

  את תרגילי הגמישות ניתן לעשות על מזרון. כדי לגוון את תרגילי הגמישות ניתן להיעזר במכשירים שונים כמו כדור התעמלות, מוט קצר ודלגית (חבל קפיצה).

 

 

965e1467-fb37-450b-8703-5728bbeca29c.jpg
סרטן2..png
שחיה4.png
 

חוג התעמלות במים

שחייה מבוגר.png

ההתעמלות במים מתאימה לכל טווח הגילאים, ולכל מצב גופני: לסובלים מכאבים, לבעלי משקל עודף לשאת את גופם ולהתעמל ללא כאב ובטווח תנועה גדול המאפשר עבודה עמוקה על השרירים. הפעילות מתאימה מאוד גם למי שסובל מבעיות גב ומפרקים, אוסטיאופורוזיס ומחלות לב. התעמלות במים היא אולי סוג הספורט היחידי שלאחריו אין את תחושת הכאב  ועייפות השרירים הידועים. החוויה היא מהנה,  מתבצעת לצורך חיזוק שרירים,

 סיבולת שרירים ולב ריאה והארכת טווחי תנועה תוך ניצול אדיר של סגולות

 

 

בועות.png
dd4d2eaf-e32f-4e76-9253-e9833a7872a7.jpg
תמנון.png

איזה מדריך שחייה כדאי לבחור?

בועות.png
בועות.png
 

חשוב שהמדריך יהיה בוגר קורס מוכר להוראת שחייה ובעל ניסיון של כמה שנים בהדרכת ילדים ומבוגרים. לא פחות חשוב שיהיה סבלני וקשוב לתלמידיו בכל עת, יתקן את השגיאות שלהם בסגנון השחייה וילווה אותם עד שירגישו כמו דגים במים.

תמנון.png
d33861ad-e3ae-40b5-952a-4d11ec3d23d5_edi
שחייה מבוגר2.png
 

איזה סגנון שחיה מועדף למבוגרים?

זה תלוי כמובן בבחירה האישית שלכם, אבל אין ספק שסגנון חתירה הוא הטבעי ביותר מבחינת תנועתיות הגוף ונחשב ליעיל ולמהיר ביותר מבין הסגנונות 

(אם שוחים נכון כמובן).אחת ולתמיד איזו שחייה עדיפה לגב:חזה או חתירה? 

לדעת מרבית המומחים סגנון השחייה  המומלץ הוא חתירה, הנחשב ליעיל ביותר ומטיל פחות עומס על חוליות הגב והצוואר בהשוואה לסגנון החזה. כמה פעמים בשבוע מומלץ לשחות וכמה זמן בכל פעם? אם אתם רוצים לפתח את הכושר ולשמור עליו, מומלץ שתשחו לפחות שלוש פעמים בשבוע ותקדישו לכך חצי שעה לפחות בכל פעם. גם אם זמנכם קצר,  ואתם שוחים קצת פחות מזה ואפילו "גונבים" קצת זמן כדי להשתעשע במים, עדיין יש לכך יתרונות בריאותיים מעולים.

שחיה לגילאים קטנים
דגים.png
שחיה למבוגרים
 

אילו פעילויות ספורט נוספות אפשר

לעשות בבריכה:

שחייה אינה פעילות הספורט היחידה שאפשר לעשות בבריכה. ניתן לעשות במים מגוון של תרגילים לחיזוק השרירים ולהגמשת המפרקים ולנצל לשם כך את ההיעדר הכמעט מוחלט של משקל הגוף במים.תרגיל לחיזוק שרירי הבטן - יש לעמוד בפינת הבריכה,לפרוס את הזרועות לצדדים על המעקה התחתון,להצמיד את הרגליים ולהרים את הברכיים אל בית החזה בתנועה איטית ולאחר מכן להחזיר אותן למטה. יש לחזור על התרגיל 5 פעמים.  כדי להגביר את דרגת הקושי ניתן לעשות את התרגיל הזה ברגליים ישרות: יש להרים אותן עד גובה פני המים ואז להוריד אותן. דרך נוספת להגברת הקושי היא להעלות את מספר החזרות.  

 תרגיל לחיזוק שרירי הגב - יש לעמוד במים בתמיכת הידיים: יד אחת מונחת על אדן הבריכה והיד השנייה נשענת על קיר הבריכה מתחת למים.  לאחר מכן יש להרים יש לחזור על התרגיל 5 פעמים.  באיטיות את הרגליים לאחור למצב של שכיבה על הבטן  ולחזור באיטיות למצב של עמידה.  תרגיל להרפיה

כללי של שרירי הגוף - יש לצוף על הגב ולפרוס  את הידיים לצדדים. יש לנשוף את האוויר מן הריאות במשך  כמה שניות ולאחר מכן לשאוף אוויר מלוא הריאות.

f5e6269d-e3a4-4656-869b-fff55778d5ea.jpg
דגים.png